Tereny prywatne

Prestiżowe Osiedle Konstancja z nowoczesnymi domami, szerokimi chodnikami i drogami...

Architekci krajobrazu zagospodarowali ogród wokół domu jednorodzinnego. Zadanie dotyczyło terenu z kątami prostymi,  o regularnym i geometrycznym układzie. W projekcie znalazły się drzewa liściaste oraz iglaste (śliwa domowa, magnolia, jodła koreańska), krzewy (jak np. hortensja czy krzewuszka)„mieszany” żywopłot, a także wspaniałe rabaty bylinowe. Trawnik zajmuje 379,73 m2. Zgodnie z oczekiwaniami Klienta, rośliny nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Do odwodnienia terenu wybrane zostały rury drenarskie wraz ze studnią chłonną przy uwzględnieniu powierzchni dachu jako elementu dodatkowo zbierającego wodę, a także chłonności gruntu. Projekt zakłada ponadto klimatyczne oświetlenie, a także jacuzzi – jak w bajce…

Zadanie dotyczyło ogrodu o powierzchni 155,80 m2, znajdującego się przy ulicy Szczęsnej. Jednym z głównych jego elementów jest zaprojektowany i wykonany duży, drewniany taras z wygodnym dla rodziców podjazdem dla wózka. Ponadto projekt objął domek na narzędzia, małą architekturę w postaci oświetlonej kaskady wodnej (fontanny), stołu i krzeseł oraz nasadzenia krzewów i drzew. Funkcjonalny i wygodny ogród dostosowany do potrzeb rodziny z małym dzieckiem.

Prestiżowe Osiedle Konstancja z nowoczesnymi domami, szerokimi chodnikami i drogami...

Zadanie dotyczyło ogrodu z kątami prostymi o regularnym i geometrycznym układzie, którego forma idealnie współgra z kształtem budynku, o powierzchni 270 m2. Projekt objął rabaty roślinne, „podniesione” dzięki systemowi kwadratowych i prostokątnych murków wykonanych z płyt kamiennych, trawnik, różnorodną roślinność – iglastą, liściastą z dominacją gatunków zimozielonych, w tym krzewów kwitnących o różnych porach roku, dobraną w sposób zapewniający efektowny ogród wiosną, latem, jesienią i zimą. Zamiast tradycyjnej kory używanej do podsypania roślin, został zastosowany żwirek – kruszywo bazaltowe, którego ciemnoszary kolor daje fantastyczny wizualny efekt.

Zadanie polegało na opracowaniu ogrodu w stylu ZEN z elementami wodnymi oraz ścieżką rekreacyjno-poznawczą przy zajeździe Wilczyniec. W projekcie znalazły się dwa źródełka w stylu japońskim, drewniana ośmiokątna altana, ławki, tablice informacyjne oraz kosze, wszystko dopasowane do charakteru ogrodu. Do tego drzewa liściaste (m.in. miłorząb japoński, wierzby, wiśnie), iglaste – sosny, a także bonsai, krzewy, byliny, paprocie. Nie mogło zabraknąć głazów i kamieni, odpowiednio ułożonych – w sposób naturalny. Ścieżki w postaci łagodnych łuków, pięknie wijących się po ogrodzie.

Wokół domu w stylu historyzującym zaprojektowany został współgrający z nim ogród, uzupełniony harmonizującymi współczesnymi rozwiązaniami. Na życzenie jego właścicielki, miłośniczki róż, przed wejściem znalazły się klomby tych kwiatów, a także strzyżone kule bukszpanu. Również w odpowiedzi na potrzeby Klienta w projekcie znalazły się: niewielki warzywnik, krzewy owocowe, rośliny lecznicze i zioła. Ogród ma charakter „otwarty” na sąsiadów, jego właściciele nie chcieli odgradzać się od otoczenia. Specjalne miejsce z kuchnią, drewnianym podestem i stołem, sprzyja biesiadowaniu. Wyzwaniem dla architektów okazała się duża różnica terenu pomiędzy wjazdem do garażu, a resztą ogrodu – w związku z tym w projekcie pojawiły się schody oraz ułożone tarasowo rabaty, które urozmaicają ogród.

W urokliwym klimacie warszawskiej Saskiej Kępy, przy ulicy Gruzińskiej, wokół budynku wielorodzinnego zaprojektowany został niewielki, zaciszny ogród. Wyzwaniem dla architektów krajobrazu okazało się otoczenie dużych drzew oraz kilkupiętrowych budynków. W celu odgrodzenia się od sąsiadów, w projekcie pojawiło się dużo roślin, których układ jednocześnie optycznie powiększa przestrzeń i maskuje granice ogrodu. Na specjalne życzenie właścicieli wydzielone zostało miejsce do wypoczynku – ze stołem i krzesłami. Ponadto pojawiły się również trampolina oraz fontanna. Efekt: ogród pełen zieleni, idealny do rodzinnego wypoczynku.

Przy nowoczesnym domu zaprojektowany został ogród współgrający z architekturą, bryłą budynku o regularnej formie, z rozmaitymi, dobrze przemyślanymi i dokładnie ustalonymi z Klientem drzewami, krzewami, żywopłotami, rabatami bylinowymi i trawiastymi. Ponadto projektanci uwzględnili murki oporowe oraz system nawadniania. Wyjątkowo estetyczny ogród z charakterem.

Na balkonie o powierzchni 7,87 m2 wg projektu znalazło się miejsce na biokominek, który zapewnia wyjątkowy nastrój, stolik oraz donice pełne wspaniałej roślinności – krzewów iglastych, liściastych oraz pnączy. Nawet nie mając ogrodu, można stworzyć sobie własną, zieloną enklawę.

Zadanie polegało na stworzeniu nowoczesnego ogrodu. W projekcie ujęte zostały regularne formy nawierzchni i murków, harmonijnie przeplatające się z rabatami roślinnymi, pojawiły się drzewa i krzewy owocowe, iglaki, żywopłot z buka o czerwonych liściach, kwiaty, dużo krzewów liściastych. Nie mogło zabraknąć ozdobnych traw i bylin, utworzony został również skalniak. A wszystko wspaniale oświetlone, po prostu wyjątkowy, bogaty w kompozycje roślinne ogród…

Duży, okazały ogród  wypełniony został rabatami roślinnymi w formie łuków – z drzewami, krzewami, pnączami, roślinnością okrywową i bylinami. Zaprojektowane zostały duży skalny ogród za domem, ściana z bluszczem, a także ogród warzywny, w którym znalazło się również miejsce na krzewy porzeczek czy agrestu. W efekcie powstał oryginalny ogród o sielankowym charakterze. 

Ogród w Markach to prawdziwe wyzwanie dla architektów krajobrazu ze względu na jego małą powierzchnię. Stworzenie ciekawej przestrzeni, optyczne poszerzenie wąskiego terenu, udało się uzyskać poprzez odpowiednio dobraną kompozycję roślin - iglastych i liściastych z gatunkami zimozielonymi - zapewniającą efektowny ogród przez cały rok. W projekcie uwzględniono trawy ozdobne, dodające niezwykłego uroku, a także pnącza zasłaniające ścianę budynku. Dla urozmaicenia formy ogrodu w układzie rabat wprowadzone zostały łuki. Ze względu na złe warunki glebowe i problem z odprowadzaniem wody, zastosowany został system drenażu i studni chłonnych.

Nowe osiedle przy ulicy Kartograficznej…

Słoneczną działkę upiększyły rośliny kwitnące, ozdobne trawy i różne gatunki róż, dzięki którym powstał unikalny, romantyczny ogród. Na życzenie Klienta, dobrane zostały również rośliny wymagające mniej zabiegów pielęgnacyjnych, a także takie, które zapewniły efekt szumu w ogrodzie. Wszystkie kompozycje zostały odpowiednio podświetlone, tworząc wieczorem cudowny nastrój. Również na prośbę Klienta, zagospodarowano teren w taki sposób, aby uzyskać ciekawą przestrzeń z poziomu tarasu. W otoczeniu domu znajdują się budynki jedno i wielorodzinne, ważne zatem było, żeby w nieinwazyjny sposób odizolować się od sąsiada.